Náš život bez peňazí si asi mnohí už nevedia predstaviť. Tak sme si navykli na to, že potrebujeme mať akési cennosti, aby sme si mohli niečo dopriať, že keď sa stretneme s niečím iným vyvedie nás to z miery a z našich zabehnutých koľají. Prečo by nám niekto dával niečo len tak? Alebo len za takú blbosť? No ruku na srdce, koho by nezaskočilo, keby namiesto peňazí, chce človek pred Vami miesto peňazí za nový kabát len ten váš starý? A to sa ozaj stalo!

mince.jpg

Ale, prečo to v minulosti fungovalo a dnes už nie? Odpoveď je jednoduchá. V pradávnej minulosti, keď fungovala výmena tovaru za tovar žili ľudia obyčajnejším životom. To najdôležitejšie bolo prežiť, nie mať veľký dom, kariéru, ísť na dovolenku na Bali, alebo mať nové Volvo. Jedine život mal zmysel. To najcennejšie, čo mali na predaj nebolo, no všetko ostatné, s tým by sa už dalo obchodovať. Každý deň si museli niečo uloviť a zaobstarať seba aj svoju rodinu. Potrebovali niečo teplé na zimu, či drevo na kúrenie. Zem bola obývaná, a klíma rôzna. Každý človek, ako aj dnes mal talent na niečo iné. Niektorý dojili a chovali dobytok. Iný boli lovci, mali korisť, mäso, kožuchy atď. Všetky tieto veci boli otázkou života a smrti, každý chcel prežiť a tak jediné, čo im ostávalo bolo podeliť sa o to, čo majú, aby dostali to, čo potrebujú. A tak si svoje produkty začali medzi sebou vymieňať. Pre nás kus kožuchu, či dreva nemá taký význam, ako vtedy pre nich. To bolo po živote to najcennejšie, čo mali.

diamanty.jpg

Niekedy mám pocit, že pre nás, moderných ľudí, sú peniaze práve tým druhým najdôležitejším elementom našich životov. Riadna nás, našu spoločnosť, celý svet. Máme pocit, že sa bez nich nepohneme z domu, že sa bez nich nenajeme, že neprežijeme. Ale šlo by to. Predstavte si, že miesto peňazí by sme si vymieňali čokoľvek, o čo by ten druhý mal záujem.
To by bol chaos. Šlo by to, ale neporiadok svetu nevládne. Peniaze sme si vymysleli postupne a z mušlí z more sme prešli cez rôzne drahokamy až k papierom s tak vzácnou hodnotou. Peniaze nie len, že hýbu svetom,  ale udržujú v ňom poriadok a stabilitu. Je presne dané, čo sa vyrovná, akej sume peňazí a preto je nám vždy jasné, aká vzácna je daná vec. Možno raz prídeme do takého štádia našich myslí, že dokážeme žiť aj bez nich, ale v momentálnom svete, ktorý je tak mnoho kultúrny, mnohotvárny, mnohojazyční sú peniaze to, čo nám všetkým dáva zmysel a čomu rozumieme. 

3.5/5 - (2 votes)