Každý z nás veľmi dobre pozná pocit, keď sa ráno prebudí po celej noci celý dolámaný a s pocitom, že hoci spal osem hodín, je ešte viac unavený než predtým ako si ľahol. Nekvalitný spánok môže mať viacero dôvodov, no ak vylúčime stres či nervozitu, ktoré tiež majú svoj podiel na tom, ako spíme, príčinou už môže byť jedine nekvalitná posteľ.

Ako si ustelieš…

Ponuka lôžok na spanie je v súčasnosti neskutočne rozmanitá, až je niekedy problém sa v tom množstve orientovať. Vybrať si vhodný typ postele so všetkým príslušenstvom si vyžaduje čas, aby sme sa oboznámili s ponukou a potom zvážili svoj výber. Kúpu by sme mali podriadiť tomu, čo od postele očakávame, teda či to bude posteľ na dennodenné používanie alebo máme záujem o príležitostné lôžko. Každý deň si totiž potrebujeme oddýchnuť, a to si vyžaduje aspoň osemhodinový spánok denne, takže je jasné, že posteľ, na ktorú si budeme každý večer líhať, musí spĺňať určité kritériá, aby nám zabezpečila oddych aký potrebujeme.

spiaci muž

Dôraz treba klásť na každú súčasť postele

Postele sa skladajú zo samotnej konštrukcie, matraca a roštu, a každá z týchto súčastí je samostatnou časťou celku. Konštrukcia a materiál, z ktorej je vyrobená, si každý zákazník vyberá podľa svojej predstavy a dolaďuje ho k štýlu, v akom má ostatné zariadenie spálne. Môže byť vyrobená z dreva, kovu či potiahnutá látkou. Matrac je z hľadiska zdravotného asi najdôležitejší, pretože od jeho typu záleží, či nás bude bolieť chrbát alebo krk, ak ráno vstaneme. No nemenej dôležitou súčasťou sú lamelové rošty https://www.segum.sk/produkty/lamelove-rosty, ktoré sú matracu oporou.

spánok, žena

Lamelové rošty sú v ponuke v rôznych typoch:

-pevné

sú veľmi pevné a s dlhou životnosťou

-nepolohovateľné

existujú ako výklopné zboku alebo spredu

-polohovateľné

ručné určenie polohy s možnosťou rôznych úrovní polôh

-motoricky polohovateľné

motor umožňuje nezávislé zdvihnutie nôh a hlavy

-s bočným výklopom

sú určené predovšetkým pre postele s úložným priestorom