Aké môžu byť príčiny zápachu?

Stomatitída
Pre ňu je charakteristické sčervenanie a belavé vredy na sliznici úst, ktoré často zdrojom nepríjemného zápachu. Môžu sa objaviť po ochladení alebo liečbe antibiotikami, ktoré zničili miestnu mikroflóru. Je nevyhnutné zavlhčovať sliznicu ústnej dutiny s roztokom z lekárne. Ale príčinou je najčastejšie baktéria.
Rada. Nepoužívajte samo liečivé lieky. Nech sa na to pozrie len zubár či pediater.

čištění

Suchá sliznica
Sucho v ústach sa zvyčajne vyskytuje z dôvodu stresu v škole a ak je dieťa príliš teplé, má horúčku alebo užíva lieky – najmä antihistaminiká a diuretiká, ktoré sušia sliznicu a znižujú tvorbu slín.
Rada. Dbajte na to, aby vaše dieťa dostalo dostatok tekutín – najmenej 2 litre za deň. A keď je choré, trpí hnačkou, užíva lieky, je horúco, nech pije omnoho viac!

umělé zuby

Športový problém
V triedach telesnej výchovy alebo pri ťažkej fyzickej námahe ľudia dýchajú rýchlo a do úst dostávajú vzduch. Sliny (prírodný dezinfekčný prostriedok) sa rýchlo odparujú a baktérie sa rýchlo množia a vytvárajú prchavé látky s nepríjemným zápachom.
Rada. Ak chcete problém vyriešiť, musíte si opláchnuť ústa alebo použiť žuvačku bez cukru. A čo je najdôležitejšie – počas tréningu musí dieťa piť po celý čas (koniec koncov, potenie, strata tekutiny a dehydratácia tiež vedie k vysychaniu z slizníc).

umělý chrup

Bakteriálny povlak na zuboch
Povlak na zuboch naznačuje nedostatočnú starostlivosť o ne. Je to pravdepodobne najčastejšou príčinou nepríjemného dychu u detí!
Rada. Vysvetlite dieťaťu, že by malo nasmerovať kefu z ďasien na zuby a nie naopak! A nech nezabudne aj na čistenie jazyka. Na zadnej strane hlavy niektorých kefiek sa nachádzajú čistiace vankúšiky na líce a jazyk – používajte ich!
Tieto príčiny zápachu sa nevyskytujú len u detí ale aj u dospelých, preto dodržiavajte hygienu spoločne s dieťaťom.